P
U
S
C
P
S
N
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vstupní strana | Česky
19.09.2020 - 02:19 CET Přihlášení uživatele

Návody, pokyny

Tisk PDF dokument Pošli upozornění na záznam Zpět

Telefonování po Internetu (VoIP) I

Nejprve byste měli vědět, co k tomu budete potřebovat.
 

Řešení se softwarovým telefonem:
Počítač připojený linkou alespoň 64kbps do Internetu, zvukovou kartu, sluchátka, mikrofon, software pro telefonování a pak... zvolit si nějakého operátora, který dokáže propojit Váš hovor s jiným účastníkem. I v naší republice je těchto operátorů již celá řada. Registrace u provozovatelů VoIP služeb je obvykle zdarma. Po registraci dostanete přiděleno tzv. interní telefonní číslo. S interním číslem se dovoláte pouze účastníkům, kteří jsou připojeni ke stejnému operátorovi. Toto volání je ZDARMA. Do jiných sítí se obvykle nedovoláte.
Když byste chtěli volat do jiných sítí (jiní VoIP poskytovatele, pevné linky, mobily..), musíte mít tzv. veřejné telefonní číslo. Toto číslo lze taky obvykle získat u zvoleného operátora, ale až po zaplacení kreditu (převodem na účet). Buďte bez obav, celý kredit provoláte (podobně jako u mobilu), žádný paušál se neplatí. Pakliže budete mít veřejné číslo, tak se na něj lze samozřejmě i dovolat, podmínkou je zapnutý počítač a spuštěný software pro telefonování.
telKvalita hovoru je dána kvalitou linky, sluchátek a mikrofonu. Obzvláště mikrofon je důležitý, musí mít vysokou citlivost. Také se vám může stát, že v hovoru uslyšíte "ozvěnu". Je to relativně běžný jev. Pro výrazně lepší požitek z telefonování doporučujeme tzv. "utržené sluchátko". Jedná se vlastně o sluchátko s mikrofonem, které se připojuje přes USB. Zařízení spolupracuje se softwarovým telefonem, ale obsahuje navíc obvody pro potlačení ozvěn a zlepšení kvality hovoru.
Ceny hovorného získáte u příslušných operátorů, volání na IP telefon je z ostatních sítí chápáno jako volání na pevnou linku (pouze nevím, zda se na tato čísla vztahují některé tarify Telecomu, kde jsou minuty zdarma nebo volání zdarma).

Pozor, na IP telefonii se 100% nespoléhejte a nechtějte ji používat pro tísňová volání !!!

Příště bude pokračování, jak telefonovat bez puštěného PC.